A manufaktúrában 1971-től foglalkoznak magas minőségű, gazdagon díszített kézi festésű porcelántermékek készítésével, melyekben a népművészet legnemesebb hagyományai a porcelánfestés művészetével ötvöződnek.

Jelenleg már csak 5 fő dolgozik a manufaktúrában, de sajnos már csak február végéig.

A budapesti tulajdonos valószínűsíthetően eladásra fogja meghirdetni az épületet. A mintaboltjuk a fenti időpontig még várja azokat a vásárlókat, akik szeretnék hozzájutni a kalocsai hungarikumokat felvonultató motívumvilágú minőségi porcelánokhoz.
Mi vezethetett, a régi nevén Kalocsai Porcelánfestő Üzem bezárásához?
Talán az, hogy nem volt meg a magyarországi piaca az itt készült termékeknek, talán a külföldi sem, bár ennek ellentmond, hogy a japánoknak és a kínaiaknak is nagyon tetszenek a motívumainak.
A menedzsment 2017-ben egy pályázatot is elnyert, és lebonyolított a kalocsai porcelán külföldi piacokon való megismertetése, és népszerűsítése érdekében. Turistacsoportok is rendszeresen érkeztek üzemlátogatásra a manufaktúrába.
Új négyszögletes formavilágú, a mai kor ízlésének megfelelő termékcsaládot is fejlesztettek az évek alatt, de úgy tűnik, hogy ez sem volt elég a sikerhez. Mára, a nagymúltú porcelánfestő manufaktúrák közül - a Herendi Porcelán Manufaktúra mellett - már csak a kalocsai porcelánfestő működik Magyarországon, de már csak február végéig.
Sajnos úgy tűnik, hogy egy újabb, nagy múltra visszatekintő, saját termékeket előállító kalocsai üzem kényszerül bezárásra, melyben jelenleg is dolgozik olyan szakember, akinek fiatal korától kezdve (több évtizeden keresztül) ez volt az első munkahelye.
A porcelánfestő szakemberek elbocsátásával sajnos egy olyan szakma is kihal térségünkben, melynek képviselői nagyban hozzájárultak városunk ismertségének növeléséhez. Megszámlálhatatlan ajándék- és használati tárgy, továbbá események díjai kerültek ki a manufaktúra dolgozóinak kezei alól.
Mentsük meg a Kalocsai Porcelánt!
Nem szabad engedni, hogy kihűljön a kemence!
A frekventált helyen álló, helyi védettségű épület több tevékenység végzésére is alkalmas lehet a jövőben.
Talán érdemes lenne tárgyalásokat kezdeményezni a reklám ajándéktárgyakat gyártó, nagy kalocsai céggel, hogy bemutató-, vagy mintaüzemként vegye szárnyai alá az épületet és a megmaradt dolgozókat, melyben - a jövőben is - kézzel készült, magasabb minőségű, nagyobb árfekvésű ajándékok elkészítésére is volna lehetőség, így mentve meg Kalocsa értéktárának egyik nemes ékkövét.
Háttér:
1994-ben a manufaktúrát privatizálták, 1996 óta a festés mellett Ők maguk is előállítottak porcelánt öntési eljárással. Kaolin, kvarc és földpát – ebből a három anyagból készülnek a klasszikus kerámiatermékek, köztük a porcelán is. Az öntés gipszformákban történt. Az általuk festett porcelántermékek jelentős része saját gyártású volt, a díszműárukat teljes egészében maguk készítették.
Péjó Zoltán