Vásárra (piacra) visszük a bőrünket?

Tegnapi online sajtótájékoztatóján dr. Filvig Géza polgármester összefoglalta azon rendkívüli intézkedéseket, melyeket a járványügyi veszélyhelyzet kapcsán vezet be az önkormányzat.

Ezek közül kiemelkedik - és a polgármester is kardinális kérdésként említi -  a piac nyitva tartásával kapcsolatos döntés. 

Mivel kormányzati rendelet nem szabályozza a termelői piacok működését jelen helyzetben, az önkormányzatok szabadon dönthetnek a nyitva tartás/bezárás kérdésében.

A várakozásokkal ellentétben a kalocsai Önkormányzat a környék számos településével ellentétben nem rendeli el a piac bezárást. Tehát az továbbra is zavartalanul működhet.

A városvezetés döntése a közösségi médiában és számos, hozzánk eljuttatott üzenet tanúsága szerint is alaposan felborzolta a kedélyeket. 

A kommentelők, levélírók nagy része aggódik, mert a piacon óhatatlanul is megnő a személyes, akár fizikai kontaktusok lehetősége, így a fertőzés kockázata is hatványozódik. Ebben igazuk van. 

Az árusítók azt mondják, nem szabad bezárni a piacot, mert akkor a nyakukon marad a rengeteg áru. Ez is igaz. 

Ugyanezzel a  dilemmával minden településen szembesülnek, de az új helyzet számos városban új megoldásokat szült. Például Baján a piac bezárása után az árusok összefogtak és kialakítottak egy házhozszállítási rendszert, amely egyre jobban, egyre olajozottabban működik. Így mindenki az otthona kényelméből vásárolhat a piaci kofák friss árujából. (https://www.startlap.hu/vasarlas/koronavirus-baja-piac/)

De maradjunk Kalocsánál. Ha már nálunk ez a döntés született, utánanéztünk, hogy központi tiltó rendelkezés hiányában valamilyen iránymutatást adnak-e a hatóságok a minél biztonságosabb működésre?

A NÉBIH honlapján meg is találtuk a keresett információt. Szerintük a következő alapelveket kell betartatni a kereskedőkkel, vevőkkel, ha valaki úgy dönt, nyitva tartja a piacot:

  • A kistermelők, árusítók az árusítás ideje fokozottan és rendszeresen folyóvízzel mossanak kezet, ahol ez nem megoldható, ott kézfertőtlenítő gélt vagy kendőt kell alkalmazni. 
  • Az árusító asztalokat ne szorosan egymás mellé, hanem legalább 1-2 méteres távolságra helyezzék el. Rögzített asztalok esetén ügyeljenek a megfelelő távolságra a helykiosztáskor.
  • Kézfertőtlenítő vagy egyszer használatos kesztyű kihelyezése javasolt.
  • A termékeket le kell fedni.
  • Feltétlenül kerülendő a termékek érintése! Erre a vásárlók figyelmét is fokozottan fel kell hívni. 
  • Nem megfelelő az a gyakorlat, hogy pénz átvétele és az áru átadása az egyszer használatos kesztyű folyamatos levételével, majd ismételt felhúzásával történik!
  • Javasolt, hogy külön személy adja ki a terméket, míg más vegye el a pénzt.

Ezen intézkedések hiányában mind az eladók, mind a vevők felesleges kockázatot vállalnak!

A kalocsai Önkormányzat kérése - a sajtótájékoztató szerint - jelenleg annyi, hogy az árusítás ideje alatt az árusok viseljenek maszkot, kesztyűt és a vásárlók csak a vásárlás ideje alatt tartózkodjanak az árusító helyen.

Vajon elég ez? Döntse el Ön! Szavazzon!

[totalpoll id="1365"]

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük