Március 16-tól, azaz hétfőtől a diákok nem látogathatják az oktatási intézményeket. - hangzott el Orbán Viktor ma esti rendkívüli bejelentésében.
A miniszterelnök elmondta, hogy tantermen kívüli digitális munkarendet vezetnek be, azaz az oktatás nem szünetel, de az aktuális tananyagot a tanulókhoz a tanárok digitális formában fogják eljuttatni. Ha egy tanárnak otthon nincsenek meg ehhez a megfelelő eszközei, akkor az iskoláét veheti igénybe. Ugyanez vonatkozik a diákokra is. Mivel a digitális oktatás feltételei Magyarországon csak részlegesen adottak, így ez az oktatási forma némileg "döcögni fog" Orbán Viktor szerint.
Mivel hetek helyett hónapokig tarthat ez az állapot, így elmondása szerint erre az új helyzetre kell berendezkedni mindenkinek. Tanároknak, diákoknak, szülőknek egyaránt.
A tájékoztatóban elhangzott, hogy a kormány megteremti a kiscsoportos gyermekmegőrzés lehetőségét is, azonban azok, akik ezzel nem élnek, lehetőleg ne a nagyszülőkre bízzák a gyermekeik felügyeletét, mert az idősebb korosztály van kitéve leginkább a koronavírus súlyos szövődményeinek.
A miniszterelnök elmondta, hogy az egészségügyben többmillió kesztyű, maszk (bár ezek nagy része sebészi maszk, ami nem biztosít 100%-os vedelmet) áll készenlétben, valamint többezer tesztet tudnak elvégezni a rendelkezésre álló forrásokból.
Az eddigi országokon kívül ( Irán, Kína, Dél-Korea és Olaszország) Izraelre is kiterjesztik a beutazási tilalmat, illetve azoknak a magyar állampolgároknak, akik onnan utaznak haza, 2 hetes automatikus karantént kell vállalniuk.
"Arra számítunk, hogy a gazdaság hamarosan megáll, ezért azt újra kell majd indítani"
Orbán Viktor
A kormány 10 akciócsoportot hozott létre a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos teendők megtervezésére, lebonyolítására, a gazdasági károk enyhítésére. Ezek a következők:
- oktatási akciócsoport (vezető: Maruzsa Zoltán);
- járványügyi mobil-konténerkórház felépítéséért felelős akciócsoport (Tóth Tamás);
- a létfontosságú vállalatok biztonságáért felelős akciócsoport (Benkő Tibor);
- nemzetközi koordinációért felelős akciócsoport (Menczer Tamás);
- kommunikációs akciócsoport (Kovács Zoltán);
- a rendkívüli jogrendért felelős akciócsoport (Gulyás Gergely);
- pénzügyi akciócsoport (Varga Mihály);
- a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoport (Bártfai-Mager Andrea);
- koronavírus-kutatócsoport (Jakab Ferenc);
- határellenőrzési akciócsoport.